Projektor zamiast TV do wieczornych seansów?

movie projektor
Coraz częściej słyszy się o tym, że można zastąpić tak wpasowany w naszą kulturę telewizor czymś innym. Nie mowa tu o książkach, czy wypadach na basen. Dalej będzie to coś w co wgapiamy się w ramach rozrywki. Tylko może troche inaczej to będzie wyglądało, może lepiej. Projektory mogą posłużyć za przydatny gadżet nie tylko na spotkaniach biznesowych, czy wykładach na uczelni, ale też w naszych domach. Można przybliżyć sobie nieco salę kinową, czy też podnieść wrażenia z rozgrywki gry video, a może nawet zrobić wykład dzieciom lub znajomym w domu. Użyć możemy go na tyle sposobów na ile starcza nam wyobraźni.

LED czy standardowa lampa?
Standardowe projektory posiadają lampę która jest największym atutem, ale jednocześnie największym minusem projektorów lampowych.
Zaletą jest ilość światła. Dobra lampa sprawdzi się nawet w nieprzygotowanym do tego pomieszczeniu z mnóstwem wpadającego światła, wszystkie barwy i ich głębia będą dobrze widoczne. Minus ze strony lampy to jej długość życia. Producenci oceniają żywotność lamp w swoich urządzeniach w zależności od modelu od 3000 do 8000 godzin. Oczywiście znajdą się tacy, którzy powiedzą że im to wystarczy. Szybka matematyka- uśredniając, że lampa wytrzyma 5500 godzin,a sami zamierzamy korzystać około 5 godzin dziennie z projektora to daje nam 1100 dni czyli około 3 lata. Potem należy wymienić lampę której koszty wahają się w przedziale 800-1300 zł, co stanowi ćwierć lub mniej ceny nowego projektora. Jeśli ktoś liczy się z tym wydatkiem i jest gotowy go podjąć to standardowy projektor będzie dobrym rozwiązaniem, tym bardziej, że po 3 latach na pewno pojawią się jeszcze lepsze urządzenia i być może rozsądniej będzie nabyć nowe urządzenie zamiast wymieniać lampę.
Gdy ktoś chce używać tej zabawki dłużej niż 3 lata to ma szczęście, że żyje w czasach gdzie diody LED znajdują coraz szersze zastosowanie. Do gry wchodzą projektory posiadające zamiast lampy właśnie diody LED. Te cechują się mniejszą nagrzewalnością, co przekłada się na ich żywotność. Producenci w specyfikacji swoich urządzeń umieszczają informację o ich 30 000 godzinach żywotności. Znów szybko licząc to dużo ponad 3 lata ciągłego wyświetlania obrazu, przyjmując wcześniejsze 5 godzin dziennie będzie to ponad 16 lat. To ogromny plus dla projektorów z zastosowaniem tej metody oświetlenia. Rozpiętość cen projektorów LED-owych zaczyna się na kilkuset złotych dla kieszonkowych małych modeli, a kończy na projektorach za 100 tys. złotych. Nas jednak interesują te projektory, które będą nam służyć do kina domowego lub gier video, czyli w rozsądnych granicach 1500 – 6000 zł. Patrząc na ekonomie, projektor LED jest dużo rozsądniejszy, ale trzeba się liczyć z gorsza jakością obrazu.

Jakość obrazu.
Jakość obrazu w przystosowanym do tego pomieszczeniu będzie porównywalna do tej z telewizora. Nie dostaniemy jednak za tą cenę telewizora o przekątnej 100 cali, a możemy mieć kilku krotnie większy obraz z rzutnika.
Standard rozdzielczości przy projektorach LED to 1280 x 800 w jakości Full HD 1080p co daje wystarczające doznania przy 100 calach. Jak wspominałem projektory lampowe jeszcze górują nad LED w kwestii jakości obrazu ( jeszcze bo z postępem technologicznym i rozwojem diod LED, te prawdopodobnie z czasem wyprą standardowe lampy). Parametry rzutników lampowych to
1920 x 1080 oczywiście Full HD 1080p i to w znacznie gorszych warunkach. W obu przypadkach dostępne są standardowe proporcje obrazu 4:3 lub 16:9. Wszystko sterowane za pomocą pilota.

Nagłośnienie.
Powiedzmy, że już znaleźliśmy swój projektor, znaleźliśmy film, zapraszamy znajomych na wieczorny seans i gdy wszystko już jest gotowe włączamy film. Pewnie wygląda świetnie, ale dalej czegoś brakuje…
Żeby dzieło uznać za skończone należy zaopatrzyć się w sprzęt grający. Projektory owszem posiadają wbudowane głośniki, ale te zdecydowanie odbiegają jakością od obrazu jaki nam prezentuje. Żeby poczuć się jak w kinie dobrze by było zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw głośników lub kolumn. Kolejny wydatek, ale trzeba się z nim liczyć. Telewizory posiadają wbudowane dosyć mocne głośniki, więc nie zawsze potrzebujemy czegoś dodatkowego, ale jeśli chcemy odczucia kinowe do naszych 80 cali to również dokładamy do interesu jeszcze sprzęt grający więc jest to kwestia potrzeb.

Podsumowanie
Czy lepiej kupić telewizor czy projektor?
To zależy, od ilości czasu jaki zamierzamy spędzać z urządzeniem. Nie zawsze projektor zastąpi telewizor. Gdy włączamy telewizor, żeby „coś leciało w tle” i tak sobie zostawiamy go włączonego przez dużą ilość czasu codziennie to projektor nie ma tu sensu zastosowania. Lepiej w takim przypadku wydać na lepszy telewizor na dłużej niż wymieniać części w projektorach.
Jednak jeśli nie za często używamy dużych rozmiarów obrazu, ale jak już to dobrze, że jest on duży to projektor się idealnie sprawdza.
Jeśli rzutnik ma nam robić tylko za gadżet, to jak najbardziej warto mieć go do swojej dyspozycji. Ponad 100 cali skutecznie zrobi wrażenie na odwiedzających znajomych i nada dodatkowych doznań przy grze video.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>