Jak usunąć ciężkie plamy z dywanu?

pranie dywanów

Jak wiadomo dywan jest jednym z kluczowych elementów wyposażenia wnętrz. Pomimo, iż na co dzień dbamy o jego czystość, jednak zdarzają się małe wypadki. Chwila nieuwagi podczas spotkania ze znajomymi i kieliszek wina może wylądować na dywanie. Oczywiście można oddać go do specjalistycznej pralni, ale dzisiaj pokaże wam w jaki sposób wyczyścić dywan, aby pozbyć się plam samodzielnie.

Sól skuteczna w usuwaniu plam

Sól to bardzo skuteczna broń w walce z plamami po winie. W pierwszym kroku należy jak najszybciej odsączyć z dywanu nadmiar wina. Posłuży do tego ręcznik papierowy lub serwetka. Następnie należy zasypać plamę papką z sody oczyszczonej lub solą i pozostawić ją na jakiś czas. Sól wchłonie resztę wilgoci. Po wyschnięciu należy usunąć proszek odkurzaczem. Jest to jeden z najskuteczniejszych domowych metod usuwania plam z wina. Jadnak przy bardzo uporczywych plamach nawet ta metoda może okazać nieskuteczna. W takim przypadku pomocny może być profesjonalny odkurzacz piorący.

Alkohol niezbędny przy tłustych plamach

Oprócz walorów rozluźniających alkohol świetnie sprawdza się w walce z tłustymi plamami. Nie od dziś wiadomo że alkohol w znakomity sposób usuwa różnego typu tłuste powierzchnie. Dlatego też można go zastosować również w przypadku dywanu. Plama zejdzie z niego w kilka chwil. A jeszcze gdy wzbogaci się go w odrobinę soli (1:4) to efekt murowany.

Zwykły pergamin

Dla miłośników świec również mamy dobrą wiadomość. Plamy po wosku w bardzo łatwy sposób można usunąć za pomocą papieru i żelazka. Na plamę należy położyć cienki papier np. typu pergamin, a następnie przyłożyć rozgrzanym do odpowiedniej temperatury żelazkiem. Rozpuszczony wosk wchłonie się w papier.

Dostępny w każdym domu płyn do mycia naczyń

Ten niezbędnik w kuchni przyda ci się też gdy twoje pociechy pozostawią na dywanie wesołe plamy po sokach owocowych. Aby uniknąć kolorowych przebarwień do plamy należy dodać kilka kropel płynu do naczyń i osuszyć dywan. Należy też pamiętać by pod żadnym pozorem nie rozcierać zabrudzenia, gdyż może to spowodować dalsze wnikanie plamy w włosie dywanu.

Specjalistyczne środki do prania dywanów

Wiele osób szukając sposobu na wyczyszczenie dywanu często zapomina o tym szybkim, wygodnym i z reguły najskuteczniejszym sposobie jakim są specjalistyczne środki do czyszczenia i prania dywanów (m.in. płyny, szampony, proszki i odplamiacze). Zagwarantują one nam efekt końcowy, a także nie naruszą struktury włókien dywanu. Dzięki nim nie tylko efektywnie wypierzemy dywan, ale także zabezpieczymy przed powstawaniem pleśni i grzybów oraz przedłużymy jego świeżość i zapach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>