Rower stacjonarny czy orbitrek? Mini siłownia w domu

orbitrek reningowy

Aby utrzymać doskonałą formę przez cały rok należy pamiętać o diecie oraz regularnej aktywności fizycznej. Jednym z popularniejszych przyrządów które idealnie sprawdzą się w domu jest rower stacjonarny lub orbitrek. Te dwa przyrządy są często mylone, a różnica między nimi jest ogromna. Co więc wybrać? Ciężko odpowiedzieć na to pytanie najlepiej zapoznać się ze specyfikacją każdej maszyny i wybrać tą która najbardziej nam odpowiada.

Oba te urządzenia wykorzystywane są do treningu cardio, wytrzymałościowego. Wybór zależy głownie od tego jakie efekty chcemy osiągnąć.

Rower treningowy

To urządzenie obciąża głównie dolne partie naszego ciała, dlatego też sprawdzi się idealnie jako rozgrzewka przed większym wysiłkiem, zapewnia on wysoką intensywność treningu (wystarczy ok. 30 min). Zaletą rowerka jest również możliwość utrzymania równomiernego tępa. Dzięki ćwiczeniom na rowerze utrzymujemy pozycje wyprostowaną i możemy skupić się na odpowiednim ułożeniu kręgosłupa co w jeździe na tradycyjnym rowerze nie jest tak proste. Rowery treningowe występują aż w 3 rodzajach:

  • Rowery pionowe – często spotykane, klasyczne rowery z regulowanym siodełkiem. Jazda na nim jest bardzo zbliżona od tej na zwykłam rowerze. Stawiając na ten rodzaj rowerka treningowego musimy się liczyć z tym że może on niestety wywoływać bóle kręgosłupa.
  • Rowery poziome – jest to najczęściej spotykany rodzaj rowerka, świetnie sprawdza się przy spalaniu tłuszczu oraz jeśli zależy nam na wyrzeźbieniu brzucha. Jazda na rowerze poziomym odbywa się w pozycji leżącej lub pół leżącej dlatego też pracujemy nie tylko nogami ale również mięśniami brzucha. Jest to idealne rozwiązanie dla osób chcących uniknąć bólów kręgosłupa, polecany dla osób wykonujących prace siedzącą. Rower poziomy jest świetnym wyborem ze względu na swoje liczne zalety, nadaje się dla początkujących jak i zaawansowanych. Ze wszystkich 3 rodzajów rower poziomy jest zdecydowanie najbardziej uniwersalnym wyborem.
  • Rowery spinningowe – to sprzęt dla bardziej zaawansowanych, sprawdzi się idealnie do intensywnych treningów.

Orbitrek

Jest to sprzęt idealny na początek oraz dla tych którzy uprawiają sport rekreacyjnie. Główną zaletą orbitreku jest to że nie obciąża on mocno stawów oraz kręgosłupa. Jako że sam trening nie jest tak intensywny można go wykonywać dłużej. Jeśli chodzi o rodzaje orbiterów dzielimy je ze względu na rodzaj mechanizmu kierującego. Mechaniczne wykorzystują w sobie ręczny hamulec, którego moc możemy regulować pokrętłem. Wadą tego rozwiązania jest to że przy większej częstotliwości treningów może hałasować. Magnetyczne natomiast w przeciwieństwie do poprzedniego rodzaju nie wydają żądnego dźwięku, mechanizmem hamującym są w tym przypadku magnesy. Taki orbitrek sprawdzi się świetnie jeśli wiemy że będziemy go używać z dużą częstotliwością jest to optymalne rozwiązanie. Ostatni rodzaj to urządzenia elektromagnetyczne, są przeznaczone dla zaawansowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>