Ile kosztuje ocieplanie poddasza pianką?
Ocieplanie pianką to stosunkowo nowa metoda izolacji pomieszczeń. Jednak w budownictwie stosowana jest od wielu lat. Powoli wypiera tradycyjne metody ocieplania budynków. Polega na aplikacji pod ciśnieniem piany PUR za pomocą specjalistycznego sprzętu. Zatem ocieplanie natryskowe jest szybkie i wygodne. Montaż pianki na poddaszu o powierzchni 100 m2 zajmuje około kilku godzin. Nie jest to jednak jedyna zaleta pianki pur.
Pianka poliuretanowa charakteryzuje się wysoką energooszczędnością. Producenci obiecują, że pozwalają obniżyć rachunki za ogrzewanie nawet do 50%. Ale to nie jedyny atut tego typu izolacji. Ze względu, iż jest paroprzepuszczalna zatrzymuje zimą ciepło, a latem chłodne powietrze. Zdecydowanie dużą zaletą pianki pur jest jej trwałość. Produkt nie kruszy się, mocno przylega do powierzchni, a co najważniejsze dzięki jednolitej warstwie wzmacnia konstrukcję. Ponadto chroni przed hałasem. Zastosowana na poddaszu tłumi odgłosy z zewnątrz, takie jak: głośna muzyka, czy bębnienie deszczu. Ważnym aspektem przemawiającym za pianą pur jest jej hydroziolacja. Doskonale chroni dachy i fundamenty przed wilgocią z zewnątrz.
Izolacja pianką znajduje zastosowanie nie tylko w budownictwie jednorodzinnym. Z powodzeniem stosowana jest do ocieplenia pomieszczeń przemysłowych, obiektów rolniczych. Dzięki temu, że przykleja się do niemal każdego typu podłoża oraz jest materiałem nienasiąkliwym i gazoszczelnym, tworzy sztywną powłokę izolacyjną nawet w najtrudniejszych pod względem izolacji pomieszczeń.
Doskonale sprawdza się również do izolacji dachów płaskich. Zabezpiecza powierzchnie przed wilgocią i nasiąkaniem wodą. Dodatkowo właściwości termiczne zapewniają także termoizolację.
Jak widać zalet izolacji natryskowych jest wiele. Jednak zasadniczym warunkiem doboru izolacji jest również cena. Ze względu na to, iż jest to jeszcze nie tak powszechna forma izolacji ceny mogą być wyższe od popularnie stosowanych materiałów ocieplających. Przykładowy koszt pokrycia poddasza o powierzchni 100 m2 może wahać się od 44 do 80 zł netto za m2. Jednak to na czym korzystamy, to szybki montaż oraz długoterminowe oszczędności energetyczne.
Biorąc pod uwagę termo oszczędności, trwałość i skuteczność izolacji natryskowej warto zainwestować zastanowić się nad zastosowaniem pianki pur. Godnym uwagi jest również fakt, iż raz nałożona izolacja nie wymaga poprawek.
Dodaj komentarz