Pielęgnacja ogrodu wczesną wiosną

pielęgnacja ogrodu wczesną wiosną

Wiosna to piękny czas, w którym przyroda budzi się z zimowego snu na nowo. Zanim jednak na dobre rozkwitnie, należy odpowiednio przygotować podłoże oraz zadbać o pielęgnację roślin. Zanim jednak rozpoczniemy prace w ogrodzie należy uważnie obserwować warunki atmosferyczne. Pomimo, iż astronomiczna wiosna rozpoczyna się 21 marca, to natura lubi się toczyć własnym tempem. Jednego roku ze względu na ocieplenie pielęgnację ogrodu rozpoczniemy wcześniej, jednak następnego może okazać się, że termin ten się znacznie opóźni.

Pierwsze prace wiosenne

W początkowym etapie prac ogrodowych należy się skupić na delikatnym przycięciu krzewów. Usuwać powinniśmy tylko chore i uszkodzone łodygi. Należy być jednak bardzo ostrożnym. Niewłaściwe podejście do problemu, może prowadzić do braku rozwoju roślin, a nawet do obumarcia. Właściwie przeprowadzone cięcie działa na roślinę pobudzająco, a wręcz regenerująco. Częstotliwość oraz sposób cięcia zależy od rodzaju rośliny.
Rośliny, które są zielone cały rok, należy przyciąć raz na cztery lata. Natomiast liściaste za każdym razem po zakwitnieniu. Róże wielokwiatowe również należą do roślin, które powinny być przycinane na początku wiosny.

pielęgnacja ogrodu

Oczko wodne

Drugą rzeczą o jaką powinniśmy zadbać po okresie zimowym jest oczko wodne. Na początek wymaga dokładnego czyszczenia. Następnie przyglądamy się jakości podłoża. Jeżeli na wskutek srogiej zimy została uszkodzona folia zapewniające szczelność, należy ją wymienić. Dobrym wyborem będzie hydrofol. Jest to folia izolacyjna, która charakteryzuje się dużą wodoszczelnością oraz odpornością na różne warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Jest łatwa w montażu oraz łatwa w transporcie.

Druga połowa marca to dobry okres, aby zainteresować się naszymi ogrodami. W tym czasie powinniśmy również zaopatrzyć się w podstawowe narzędzia ogrodowe jak grabie, sekatory, agrowłókniny oraz nasiona. Nie zapominajmy, iż oprócz roślinności aktywne również stają się gryzonie. Dlatego też warto zainwestować w siatki na krety oraz nawozy przeciw insektom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>