Nowoczesne oczko wodne – jak zrobić?

oczko wodne

Oczko wodne to jedno z najpiękniejszych, cieszących oko oraz relaksujących miejsc w ogrodzie. Różnorodność dostępnych możliwości, estetyka, a także poczucie bliskości z naturą to chyba najważniejsze walory oczek wodnych.

Okres wiosenny to idealny moment na aranżację ogrodu oraz przygotowanie podłoża pod wszystkie jego elementy. Dobrze przemyślany projekt powinien dzielić ogród:

  • na strefę wypoczynkową – w tym miejscu zalecamy zastosować uniwersalne nasiona traw względu na częste użytkowanie;
  • strefę ozdobną – w tym miejscu doskonale sprawdzi się oczko wodne.

Jednak wybór idealnego miejsca pod oczko wodne nie należy do oczywistych. Czynników, które mogły by negatywnie wpłynąć na jego jakość oraz funkcjonalność jest wiele. Przede wszystkim podłoże w jego pobliżu powinno być płaskie. Jest to chyba najważniejsze kryterium, którym powinniśmy się kierować. Nawet niewielkie przechylenia mogą spowodować, że woda będzie się wylewać z oczka wodnego, bądź nadmiernie w nim gromadzić. Jeśli powierzchnia naszego ogrodu jest płaska, ale posiada bardzo małe nierówności, można je wyrównać ziemią, bądź darnią. Drugim czynnikiem warunkującym umiejscowienie oczka wodnego jest ilość nasłonecznienia. Powinna ona być dozowana w sposób umiarkowany, tak aby z jednej strony zapewnić odpowiedni rozrost roślinności, z drugiej zaś nie sprzyjać nadmiernemu rozwoju się glonów. Jak ocenić czy dane miejsce nadaje się na oczko ogrodowe? Należy zaobserwować w jakiej proporcji w ciągu dnia dane miejsce jest nasłoneczniane. W okresie letnim w godzinach popołudniowych powinno raczej znajdować się w cieniu.

Głębokość oczka wodnego wykonujemy poziomowo. Najpłytszą warstwę stanowić powinna strefa bagienna – najszerszy okrąg. Zróżnicowanie głębokości ważne jest ze względu na konieczność zróżnicowania flory. Głębokość powinna być skierowana od zewnątrz do środka. Zatem najgłębszym punktem oczka powinien być jego środek. Jeśli zdecydujemy się umieścić w oczku ryby, to jego głębokość winna wynosić min 1,5m. Jednak taką decyzją skonsultujmy ze sprzedawcą czy wybrany przez nas gatunek rybek jest odpowiedni do tego typu akwenu. Przy wyborze rybek, należy również zastanowić się nad instalacją filtra, który zmniejszy ilość zanieczyszczeń wyprodukowanych przez rybki, które w połączeniu w wysokimi temperaturami, może powodować zwiększenie poziomu fosforanów i azotu.

Po wykonaniu odpowiedniej głębokości zagłębienia i usunięciu wszelkich korzeni i kamieni, wyścielamy go geowłókniną, a następnie folią. Krawędzie zabezpieczamy kamieniami i piaskiem. Pozostało tylko doprowadzenie wód gruntowych do wnętrza oczka. W tym celu ukrywamy na obrzeżu oczka przewód z wodą i zabezpieczamy kamieniami i żwirem.

Zadbajmy również o otoczenie powstałego oczka wodnego. Zastosowanie odpowiedniej roślinności, dużych kamieni, mostka czy oświetlenia pozwoli osiągnąć imponujący efekt oraz wprawić w zachwyt każdego gościa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>