Wnętrze to przede wszystkim barwa

kolory ścianW obecnych czasach minimalizmu wyposażamy pokoje głównie w najpotrzebniejsze, dobrze dobrane meble i nieliczne, acz gustowne dodatki (bądź też pozbywamy się z domu lub mieszkania niepotrzebnych gratów). Dawniej szczelnie zastawione pomieszczenia zastąpiła duża ilość wolnej przestrzeni, którą trzeba jakoś inaczej zagospodarować. I tu przychodzi nam z pomocą ogromny wybór kolorów oraz niemal nieskończona możliwość ich łączenia.

Rola koloru

Od zarania dziejów konkretne kolory łączone były z pewnymi cechami. I tak czerwony łączony był z namiętnością, różowy z infantylizmem, żółty z pogodą ducha, zielony z naturą, niebieski z marzycielstwem, fioletowy z mocami mistycznymi, czarny z śmiercią, a biały z czystością. Jednak to nie symbolika jest najistotniejszą kwestią. Pierwszą ważną decyzją będzie ta pomiędzy „barwa ścian to tło dla naszych mebli i dodatków” a „to ona będzie wyznaczała kierunek naszej aranżacji”. W obu przypadkach ważna jest jednak harmonia, którą można uzyskać zarówno poprzez kontrast, jak i dopełnienie.

Jeden kolor

Często rozwiązanie to wydaje się mało urozmaicone. Może brakować mu energii, a ściany staną się mdłe w odbiorze. Z drugiej strony jest to zwykle najłatwiejsze i najlepsze wyjście w przypadku, gdy naszą uwagę mają przyciągać meble i dekoracje, a ściany powinny stanowić tylko tło do ich podziwiania. Ponadto zabawa kontrastami wymaga większego wyczucia i łatwo jest stworzyć zbyt krzykliwy efekt.

Jak łączyć kolory ze sobą i resztą wystroju?

Z powodu występowania wielu odcieni kolorów ciężko powiedzieć, że np. fioletowy nie pasuje bądź pasuje do niebieskiego. Wszystko zależy od ich właściwości, np. nasycenia. Z całą pewnością łatwiej jest łączyć kolory zbliżone do siebie, jak żółty z morelowym czy piaskowym. Jednak cały pokój utrzymany w jednej tonacji może sprawiać monotonne wrażenie, dlatego często stosuje się kontrast (szczególnie pomiędzy barwą ścian i dodatkami). Przykładowe zestawienia:

  • Niebieski-Żółty – żółty o zbyt intensywnym odcieniu niezbyt dobrze sprawdza się jako pokrycie wszystkich ścian w pokoju (efekt żółtka jaja), jednak jako dodatek do mocnego niebieskiego sprawdza się znakomicie. To połączenie barw ciepłej i zimnej tworzy doskonałą jedność.
  • Zielony-Żółty – to połączenie nieodłącznie kojarzy się z świeżością i energią. Oczywiście mamy tu na myśli intensywne odcienie zieleni lub jasnej zieleni i chłodniejsze żółcie. Oliwkowy lub khaki  również dobrze połączy się z np. piaskowym, ale wrażenie będzie całkowicie inne.
  • Brązowy – tworzy on nietuzinkowe połączenia z wieloma barwami, tj. odcienie błękitu, zieleni, fioletu, różu czy czerwonego. Każde z tych połączeń ma swój niepowtarzalny klimat, który może zmienić się przy nawet nieznacznej zmianie tonu. To szerokie pole do popisu dla dekoratorów.
  • Fioletowy-Zielony – połączenie w pierwszej chwili przywodzące na myśl śliwki na drzewie w rzeczywistości posiada wiele możliwości. Zarówno dobrze będzie wyglądało połączenie gdy oba kolory będą dość intensywne, jeden z nich będzie jaśniejszy lub bardziej wyblakły lub oba będą stonowane.

Jaki kolor „wyjdzie”?

Gdy wstępnie wybraliśmy już kolor (lub kolory) należy zwrócić uwagę jeszcze na kilka istotnych szczegółów, by dobrać odpowiedni odcień. Pierwszym z nich jest oświetlenie. I chodzi zarówno o to sztuczne, jak i naturalne. Przede wszystkim dobrze by było, by oba były w podobnej tonacji. Niestety żarówki energooszczędne mają tendencję do raczenia nas chłodną barwą światła, co w dobrze nasłonecznionych pomieszczeniach będzie stanowiło ogromną różnicę. Warto więc sprawdzić, jak różne odcienie koloru będą prezentowały się w różnych pomieszczeniach albo pomyśleć o dodatkowym, mocniejszym oświetleniu przy eksponowaniu konkretnego elementu kolorystycznego (np. wnęki o barwie innej niż reszta pomieszczenia). Jeśli zamierzamy użyć tylko jednego koloru – wybierzmy odcień jaśniejszy niż na próbniku, by efekt nas nie przytłoczył. Ponadto do małych pomieszczeń nie stosujmy kolorów zbyt intensywnych, lepiej użyć nieco przygaszonego tonu (co nie oznacza, że nie możemy użyć ciemniejszych barw).

Zabawa kolorami może dostarczyć naprawdę dużo radości i znakomitych efektów. Oczywiście powyższe informacje to przede wszystkim wskazówki, a każdy sam może poszukać tego, co najbardziej przypadnie mu do gustu. Grunt to w swoim domu czuć się dobrze i komfortowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>