Kominek w salonie – za, przeciw
Ogień od zawsze fascynował ludzi. Jego ujarzmienie było wielkim krokiem w postępie cywilizacyjnym. Dawał ciepło, bezpieczeństwo i możliwość przygotowania pożywienia. Ale też wiązał się z mocą, potęgą i nieokrzesanymi siłami przyrody. Powstało wiele legend i mitów. Dziś jest on zjawiskiem powszechnym, do jego pozyskania wystarcza nawet zwykłe zapałki. Jednak gdy siadamy latem przy ognisku lub przy kominku w chłodne, zimowe noce powraca do nas jakiś dawno zapomniany instynkt. Wtedy wpatrujemy się w migoczące płomienie i rozmyślamy…
Czy wciąż jest miejsce dla kominka?
Zasadniczo kominek w domu kojarzony jest z dwoma typami. Pierwszy to konieczny element wyposażenia domu wyższych klas. Tyczy się to zarówno tych eleganckich, jak i w bardziej klasycznym stylu (wtedy w wyobrażeniu występuje zwykle z skórą jakiegoś drapieżnego zwierza, rogami czy szablami). Drugi to domowe palenisko w wiejskich chatach, pozbawione wymyślnej, marmurowej obudowy, za to bardzo praktyczne. Prawda jest jednak taka, że teraz dominuje styl nowoczesny. Ludzie stawiają na minimalizm i funkcjonalność. Skoro dostępne jest centralne ogrzewanie gdzie ciepło wytwarzane jest przez piece gazowe, węglowe, piece na zrębkę czy pompy ciepła, to kominek nie jest potrzebny jako źródło ciepła. Ponadto w ciągłym pośpiechu niewiele jest czasu na chwile spokojnego relaksu. Okazuje się jednak, że również obecnie kominek może stanowić doskonałą ozdobę. Różni projektanci zadbali o to by ten jakże klasyczny symbol odnalazł swoje odbicie w nowoczesności zasypując nas coraz wymyślniejszymi ofertami. Ponadto w czasach, gdy rodzina zwykle siedzi pozamykana przy komputerach w osobnych pokojach, pokój z kominkiem może stanowić doskonałe miejsce integracyjne. Oprócz tego ogień wciąż budzi podziw i szacunek, co może być przydatne chociażby w kontaktach biznesowych.
Jakich trudności przysparza kominek?
Decydując się na kominek pamiętajmy o kilku istotnych rzeczach. Po pierwsze, decyzję najlepiej podjąć jeszcze przed postawieniem domu. Ponieważ w obecnych czasach są one bardzo szczelne konieczne jest doprowadzenie powietrza z zewnątrz za pomocą specjalnej rury. Jeśli dom już stoi można zastosowań rozwiązanie pośrednie, przewiercając się do piwnicy. W innym wypadku konieczne będzie częste wietrzenie domu. Zresztą instalacja kominka sama w sobie potrafi być problematyczna i bierze pod uwagę wiele czynników. Pamiętajmy też, że oprócz na sam kominek, należy także wygospodarować miejsce na drewno opałowe. Komin wymaga ponadto regularnego czyszczenia, zarówno z powodu przepisów prawnych jak i troski o bezpieczeństwo. Ogień to zawsze niebezpieczeństwo pożaru, dlatego należy bardzo uważać. Oprócz tego istnieje też ryzyko oparzenia, zwłaszcza w przypadku wiecznie rozbrykanych dzieci. Mimo to, przy starannym obchodzeniu się z nim, kominek może dać nam wiele radości i satysfakcji.
Co w zamian?
Jeśli któraś z trudności wydaje się nie do przezwyciężenia, a myśl o kominku zatruwa nam życie, możemy zdecydować się na jedno z alternatywnych rozwiązań. Oprócz omawianych kominków zasilanych drewnem, istnieją też elektryczne i gazowe bądź na paliwo płynne. Możemy użyć też specjalnego ekranu, wyświetlającego obraz płonącego ognia, choć wiele osób zgodzi się, że to zupełnie co innego. Ostatecznie, jeśli komuś nie zależy na płomieniu a na wyglądzie, zdarza się budować kominki tylko jako element dekoracyjny.
Dodaj komentarz