Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię?
Kuchnia jest miejscem, gdzie spędzamy sporo czasu. Przygotowywanie posiłków, gotowanie zajmują przynajmniej klika godzin dziennie. Co zrobić, aby skrócić ten czas? Przede wszystkim należy zadbać o funkcjonalne urządzenie naszej kuchni.
5 stref
Kuchnia dzieli się na pięć podstawowych stref:
- zapasy – jest to miejsce przechowywania takich produktów spożywczych jak płatki śniadaniowe, chleb, makarony, kasze,
- przechowywanie – jest to obszar gdzie trzymamy takie narzędzia codziennego użytku jak krajalnicę, talerze, sztućce, różnego typu pojemniki do przechowywania żywności,
- zmywanie – jest to miejsce gdzie znajduje się zlewozmywak, ale również środki czystości, czy kosz na śmieci,
- przygotowywanie – jest to miejsce, gdzie wykonujemy różne prace kuchenne, ale także miejsce na robot kuchenny, deski do krojenia, czy miski,
- gotowanie – jest to obszar, gdzie przechowujemy takie rzeczy jak garnki, patelnie, brytfanki, czy formy do pieczenia.
Właśnie te pięć stref pomoże nam ergonomicznie zaplanować pomieszczenie kuchenne. Jednak aranżacja funkcjonalnej kuchni zależy przede wszystkim od jej kształtu, dlatego teraz przeanalizujemy kilka najbardziej popularnych.
Kuchnia długa i wąska
W długiej i wąskiej kuchni nie mamy zbyt dużego pola do popisu. W takim pomieszczeniu wszystkie strefy będą musiały być ustawione wzdłuż jednej ściany, ale taki układ jest najmniej funkcjonalny. Jednak jeśli nie ma innego wyjścia warto zadbać przede wszystkim o to, aby zlewozmywak znalazł się an środku, a piekarnik i lodówka na dwóch przeciwnych końcach. Należy też zadbać o to, by między lodówką a zlewem, a także między zlewem a piekarnikiem była odpowiednia ilość miejsca do przygotowania żywności.
Kuchnia prostokątna – dwurzędowa
W takiej kuchni meble są ustawione na ścianach znajdujących się naprzeciwko siebie. Taka aranżacja bez wątpienia jest efektywna, jednak trzeba pamiętać, że praca jest utrudniona przez ruch generowany przez środek. W takim układzie najlepiej zlew i lodówkę umieścić po jednej stronie, natomiast piekarnik po drugiej.
Kuchnia w kształcie litery L
W kuchni o kształcie litery L zyskujemy wiele przestrzeni, taki układ sprzyja także funkcjonalności. Praca w takim pomieszczeniu z pewnością będzie o wiele łatwiejsza niż w dwóch poprzednich układach. Przede wszystkim należy pamiętać, żeby zlew i lodówkę umiejscowić na dłuższej ścianie, natomiast na krótszej piekarnik. Nie można także zapomnieć, aby między tymi sprzętami zostawić odpowiednią ilość miejsca potrzebną do przygotowania posiłków.
Kuchnia w kształcie litery U
Taki układ wymaga sporo miejsca, ale jeśli dysponujemy jego odpowiednią ilością takie rozwiązanie jest niezwykle efektywne. W takim rozmieszczeniu miejsce do przygotowywania posiłków powinno znaleźć się na najkrótszej ścianie, natomiast zlewozmywak i kuchenka na dwóch przeciwległych. Najlepiej aby lodówka znalazła się na jednej ścianie ze zlewem.
Warto dobrze przemyśleć, jak zaaranżować kuchnię i w jaki sposób rozstawić w niej meble, gdyż możemy tym zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale i mnóstwo energii, którą przecież można spożytkować w inny – bardziej przyjemny – sposób!
Dodaj komentarz