Jak dobrać klamki do drzwi

 

Współcześnie aranżacja idzie naprzeciw indywidualnym wymaganiom użytkowników i staje się coraz bardziej osobista. Dobór klamek zatem może okazać się nie tak prostą i oczywistą czynnością. Należy wziąć pod uwagę wiele aspektów, takich jak styl skrzydła, także design wnętrza. Bowiem mnogość wyrobów i wzorów wpływa na wygląd drzwi. To jaki rodzaj klamki wybierzemy zależy zatem jaki efekt chcemy uzyskać.

Na co zwrócić uwagę przy doborze klamki

Kształt oraz materiał klamki nie tylko wpływa na jej wygląd i unikalny styl, ale również wyznacza jej funkcję użytkową. Do drzwi zewnętrznych stosuje się zazwyczaj klamki wykonane ze stali lub innych trwałych stopów. W tym przypadku niezwykle ważna jest ochrona przed zniszczeniem naturalnym lub uszkodzeniem przez włamywacza.

Kolejnym rodzajem są klamki gałkowe. W skrzydłach zewnętrznych zazwyczaj otwierają się tylko od wewnętrznej strony. Z zewnątrz możliwe jest wejście przy pomocy klucza. Kształt klamek do drzwi zewnętrznych jest zazwyczaj prosty, gdyż większy nacisk kładziemy na funkcjonalność oraz bezpieczeństwo niż unikalny wygląd.

 

Przy drzwiach wewnętrznych występuje większe zróżnicowanie. W tym miejscu możemy pozwolić sobie na bardziej spersonalizowany projekt. Obecnie na rynku znajduje się niesamowita różnorodność wzorów i kolorów, których ilość ciągle się zwiększa. W przypadku drzwi wewnętrznych zatem możemy sobie pozwolić na swobodę, kierując się przede wszystkim własnym stylem i gustem. Jednak ze względu na częstsze ich użytkowanie muszą być wygodne i odpowiednio wyprofilowanie na kształt złożonej dłoni, a kontury odpowiednio wygładzone. Ponadto nie pełnią one funkcji ochronnej jak ma to miejsce w przypadku klamek zewnętrznych, dlatego też nie wymagają również trwałego kruszcu. Zazwyczaj produkowane są z aluminium, przez co są lekkie i wygodne w przemieszczaniu się między pomieszczeniami.

Styl i design

Współcześnie mamy do wyboru wiele rodzai klamek. Od tych bardziej tradycyjnych poprzez nowoczesne do tych najbardziej ekstrawaganckich. Ostateczny wybór należy do każdego z nas i zależy od naszego gustu oraz skłonności do nietuzinkowych rozwiązań. Pamiętajmy jednak, aby dopasować te niepozorne elementy wystroju do całej aranżacji wnętrza. Niech stanowią kontynuację wyznaczonego stylu i współgrają z pozostałymi uchwytami jakie znajdują się w pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>