Dzieci lubią bajki – wystrój manga&anime

anime

źródło: http://www.flickr.com/photos/sabrinaeras/

Mimo, że dzieci szybko rosną i często zmieniają zainteresowania – warto, by ich pokój oddawał te największe pasje. Szczególnie, jeśli wystrój nie jest bardzo trudny i kosztowny w wykonaniu, za to niezwykle efektowny. Czasem nasze pociechy nie mają jakiegoś określonego hobby, ale chyba nie ma dziecka, które nie lubiłoby bajek. Co prawda, te pojawiające się obecnie w telewizji charakteryzują się raczej prymitywnym stylem i tandetnymi postaciami, ale wystarczy sięgnąć trochę głębiej (a dokładnie dalej, na wschód) by znaleźć optymalne rozwiązanie. Mamy tu na myśli twór zwany mangą i anime, który pasuje zarówno dla dzieci, jak i nastolatków.

Co to w ogóle jest?

Manga i anime (często złośliwie nazywane „chińskimi bajeczkami”) to pokrewne, ale jednak nie jednoznaczne terminy pochodzące z Japonii. Pierwszy odnosi się do historii rysowanych i nieruchomych (coś jak komiks), drugie do animacji. Tym, co odróżnia je od europejskich produkcji, jest styl rysowania. I mimo, że dla każdego artysty jest on nieco inny, wielokrotnie powtarzającym się schematem są np. wielkie oczy czy uproszczone wizerunki postaci przy pokazywaniu niektórych emocji. Niezwykle korzystnie wypada też współpraca japońskich artystów z tymi z zachodu, dająca w efekcie coś pośredniego między anime a bajką (np. Muminki, Pszczółka Maja). Rysowanie mangi i anime uznawane jest za sztukę, więc w tym przypadku możemy odnaleźć wiele naprawdę pięknych i dopracowanych postaci, krajobrazów i scen.

Jakie wybrać?

W wyborze nie musimy kierować się na konkretne anime lub mangę. Ich wielość zapewnia ogromy wybór i możliwości mieszania. Trzeba jednak pamiętać, że terminy te nie oznaczają tylko bajek. Istnieje naprawdę wiele brutalnych, mrocznych lub po prostu niezrozumiałych dla młodego odbiorcy tytułów. Z drugiej strony oprócz zwykłych, bajkowych klimatów znajdziemy też anime detektywistyczne (dla pociech lubiących szperać tu i tam), historyczne, futurystyczne i wszelkie inne. My jednak pragniemy szczególnie polecić niektóre produkcje studia Ghibli, jak „Laputa – podniebny zamek”, „Mój sąsiad Totoro” czy „Podniebna poczta Kiki”.

Ściany i podłoga

Ponieważ istnieje naprawdę wielki wybór dodatków i gadżetów – nie radzilibyśmy przesadzać z zdobieniem ścian i podłogi. Mogłoby to stworzyć niebezpiecznie pstrokate wnętrze, w którym dziecko by się zagubiło. Ponadto, jeśli dziecko jest trochę starsze, możliwe że będzie chciało zagospodarować tą przestrzeń plakatami i zdjęciami. Jeden – dwa kolory powinny wystarczyć.

Druga ewentualność to skupienie się właśnie na tej części i np. stworzenie wrażenia przebywania w zatrzymanym kadrze anime. Wtedy możemy pomyśleć o obklejeniu całości fototapetą i położeniu pasującego dywanu. Albo też możemy użyć też nieco pstrokatej tapety z dużą ilością małych wzorów, jak śpiewające krewetki czy uśmiechnięte sushi.

Meble

W tym przypadku doradzalibyśmy typowe meble, pasujące do przyjętego stylu. Jeśli anime ma/mają miejsce w okresie wiktoriańskim – niech łóżeczko posiada kolumienki, jeśli opowiada o magicznym lesie – niech szafa będzie drewniana, a jeśli dzieje się w Japonii – może warto pójść w wschodni styl wyposażenia pokoju? Meble następnie przyozdobimy w odpowiedni sposób, chociażby ustawiając na półkach odpowiednie ozdoby lub przykrywając łóżko narzutą z ulubioną postacią.

Dodatki

Jak już wspomnieliśmy – tych jest naprawdę wiele. Nie chodzi tu tylko o przytulanki, figurki i inne rzeczy, których jedynym przeznaczeniem jest stać i wyglądać. Choć tych znajdziemy naprawdę wiele, w zależności od świata przedstawianego w opowieści (kunaie, przepaski, wachlarze, opaski, naszyjniki, itd). Z typowych dodatków znajdziemy też zegary, poduszki, kubki czy nawet torebki. Często istnieje możliwość wybrania własnej grafiki, co znacznie ułatwi nam dopasowywanie elementów do siebie.

Gdzie kupować?

Istnieje kilka polskich sklepów internetowych, jednak wybór w nich nie jest zbyt wielki. Inaczej sprawa przedstawia się za granicą, jednak wiąże się to z zwiększeniem kosztów przesyłki. Dla lubiących wpierw oglądnąć i dotknąć planowanego zakupu polecamy większe konwenty mangi i anime. Organizowane są w różnych terminach w wielu większych miastach naszego kraju. Pojawiają się na nich liczni wystawcy oferujący swój towar, często jest też możliwość wygrania niektórych przedmiotów (czy to w loterii czy wygrywając konkursy wiedzy i umiejętności).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>