Problemy z płytkami łazienkowymi

plytkiBez względu na to, czy zamierzamy kłaść je sami (co osobom niedoświadczonym stanowczo odradzamy, zwłaszcza jeśli mają rozwinięte poczucie estetyki) czy zlecić to fachowcom – płytki dostarczają wielu problemów na każdym etapie. Zaczynając na ich odpowiednim wyborze, przez przygotowanie pomieszczenia do tej operacji i samo kładzenie, aż na ich użytkowaniu skończywszy. Nie oznacza to, że należy zrezygnować z tej opcji, gdyż płytki są doskonałym sposobem na wykończenie przede wszystkim łazienki. Jednak należy się do tego bardzo szczegółowo przygotować (nawet, gdy nie kładziemy ich sami, warto zwrócić uwagę czy wynajęty przez nas glazurnik rzeczywiście zna się na swoim fachu).

Rozmiar i liczba

Choć w głównej mierze rozmiar (albo rozmiary, jeśli pragniemy stworzyć określony wzór z różnych płytek) są kwestią naszych preferencji, należy ten temat dobrze przemyśleć. Zbyt duże płytki mogą przygniatać bądź też nie wpasować się dobrze na małych powierzchniach. Zbyt małe – tworzyć pstrokaciznę i utrudniać robotę. Częstym rozwiązaniem jest użycie większych płytek o wzorze mniejszych w miejscach, gdzie jest to możliwe (w tym modnej ostatnio mozaiki). Inna sprawa, że duże (a dokładniej długie) płytki mają bardzo luźne zasady mieszczenia się w normie odnośnie wygięcia. Często producenci zalecają kładzenie ich z maksymalnie 30% przesunięciem, by maskowało to powstałe wybrzuszenia.

Kupując płytki powinniśmy pamiętać o zapasie. Jest to zwykle 5-15% całkowitej liczby płytek potrzebnych do zapełnienia obszaru (zależy to od wielkości pomieszczenia i jego budowy, a także sposobu układania – poziomo czy w caro). Konieczność zapasu wynika przede wszystkim z dwóch czynników: strat (tzw. ścinek) oraz możliwości późniejszego uszkodzenia płytki z koniecznością wymiany.

Kolor i wzór

I tu niewiele można narzucić, gdyż każdy kieruje się własnym gustem. Na forach jest pełno tematów z prośbą o ocenę czy radę odnośnie pomysłu. Pamiętajmy jednak, by zachować zasady wyboru i łączenia kolorów (pomocny artykuł mogą Państwo znaleźć w zakładce Wnętrza – https://domowyswiat.pl/wnetrze-to-przede-wszystkim-barwa/). Istotną różnicą jest jednak to, iż nie wszystkie kolory dobrze prezentują się w łazience. Nie przesadźmy też z oryginalnością. Niektóre rozwiązania mogą dać odwrotny skutek i zamiast wywoływać pozytywne zdziwienie – narażą na kpiny.

Sprawdzenie płytek

Jak w każdej branży i tu oferowane towary mogą być różnej jakości. Czasem zdarzy się też nieprzewidziany wypadek na linii produkcyjnej, co zaowocuje wybrakowanym towarem. Jeśli wady te widoczne są na pierwszy rzut oka – płytki należy od razu poddać reklamacji. Po ich przytwierdzeniu takowe mogą już nie być uwzględniane jako bezpodstawne.

Jedną z takich kwestii jest kształt i rozmiar. W pierwszym wypadku należy zwrócić uwagę, czy płytki nie są zbyt wygięte na kształt litery „C”. Dopuszczalny stopień wybrzuszenia jest określony przez odpowiednie normy i zależny od długości płytki. Kolejna sprawa to różnica rozmiaru pomiędzy poszczególnymi płytkami. Jeśli pochodzą one z różnych partii odchylenia te przy pewnych rodzajach produkcji mogą być znaczne. Tu również z pomocą stwierdzenia naruszeń przyjdą nam ustalone przepisy. Na koniec powinniśmy sprawdzić tonację, która podobnie jak rozmiar może różnić się pomiędzy partiami. Pół biedy, jeśli nasz wzór to np. cegiełki o różnych odcieniach. Wtedy różnica ta nie będzie tak widoczna. W innym wypadku warto zwrócić uwagę czy konkretna firma stosuje oznaczenia. Te mogą występować w formie numerycznej, literowej lub alfanumerycznej. W przypadku niektórych producentów mogą one oznaczać odpowiednio jaśniejsze i ciemniejsze tonacje.

Przygotowanie łazienki do kładzenia płytek

Jest to temat bardzo złożony. W tym artykule ograniczymy się do wymienienia i krótkiego scharakteryzowania najważniejszych czynności. Bardzo istotne jest początkowe odpowiednie przygotowanie ścian i podłogi. Powinny zostać perfekcyjnie wyrównane, a kąt pomiędzy nimi najlepiej by wynosił 90o. Nie należy zapominać też o hydroizolacji, gdyż łazienka jest miejscem najbardziej narażonym na wilgoć. Wszystkie połączenia powinny być przygotowane zawczasu. Dopuszcza się też możliwość wykonywania ich równolegle z kładzeniem płytek. Natomiast w trakcie kładzenia ważne jest odpowiednie rozprowadzanie kleju, kolejność układania czy też przestrzeganie ostrzeżeń i zaleceń zamieszczonych na opakowaniach używanych środków.

Sprzątanie i konserwacja

Utrzymanie płytek w czystości nie jest zbyt skomplikowane. Wymaga jednak poświęcenia chwili dziennie na ich przetarcie. Z reguły robimy to albo specjalnym preparatem do czyszczenia płytek, albo też płynem do mycia naczyń z dodatkiem kilku kropel amoniaku (co nadaje połysk). W przypadku cięższych zabrudzeń możemy użyć soku z cytryny bądź roztwór wody z octem. Zaniedbanie sprzątania łazienki na jakiś czas może skutkować koniecznością użycia silnych środków alkalicznych. Tych jednak nie należy używać codziennie, ze względu na wysokie właściwości żrące, a także uważać na inne powierzchnie w trakcie sprzątania (jak szkło czy aluminium). Pamiętajmy, by nigdy nie sięgać po środki zawierające kwas fluorowodorowy, gdyż mogą zniszczyć nasze pieczołowicie wybierane i kładzione płytki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>