By maluch był bezpieczny w własnym pokoju

bezpieczny_pokojJak wiadomo, pojawienie się nowego członka rodziny wiąże się z wieloma przygotowaniami. Także ze wzrostem dziecka należy zatroszczyć się o kolejne sprawy. A tych jest wiele. Jedną z ważniejszych jest przygotowanie pokoju pociechy pod względem bezpieczeństwa, gdyż to właśnie tu będzie spędzał większość swojego czasu. I pomimo, iż nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich komplikacji, poniżej zamieszczamy zestaw rad dla przyszłych i obecnych rodziców.

Meble

Przede wszystkim powinny być przystosowane do wieku, wzrostu i rozwoju dziecka. Jeśli mamy taką możliwość – wszystkie szafy postarajmy się przykręcić do ściany. Zapobiegnie to ich spadnięciu na malucha, jeśli ten zacząłby się po nich wspinać. Dbajmy także, by kupowane przez nas meble miały zaokrąglone rogi albo specjalne nakładki. Ostre kanty to bardzo częste przyczyny wypadków. Nie zapomnijmy też o grzejnikach! Dobrze, by dziecko było w stanie samo dosięgnąć do większości zawartości półek czy też blatu stolika. W innym wypadku może zrobić sobie krzywdę stając na chybotliwych konstrukcjach czy ściągając na siebie rzeczy. Dużo uwagi powinniśmy poświęcić też szufladom, którymi dziecko mogłoby przytrzasnąć sobie paluszki (lub coś innego – wyobraźnia dziecięca nie zna granic). Wszystkie zastosowane meble powinny być ponadto zaopatrzone w odpowiednie atesty

Na ścianach i podłodze

Maluchy uwielbiają szaleć i dużo biegają. Zapewnijmy im więc komfortowe warunki. Śliską podłogę możemy przykryć dywanem, koniecznie antypoślizgowym. Jeśli posiadamy szklane drzwi – zastąpmy je innymi lub zatroszczmy się o wytrzymałe szkło lub jego zabezpieczenie (np. folią). Powstałe przy zderzeniu ostre odłamki mogłyby bardzo pokaleczyć naszego brzdąca. Nie zapomnijmy też o wiszących szafkach. Te nigdy nie powinny znajdować się nad łóżeczkiem pociechy bądź w innym miejscu, w którym ich nagłe oberwanie mogłoby zrobić krzywdę dziecku. Ostatnią poruszoną tu kwestią są okna. Brak kontroli ich otwierania może prowadzić do różnych niebezpiecznych sytuacji, jak przytrzaśnięcie, wypadnięcie czy zbytnie wychłodzenie pokoju a w konsekwencji chorobę. W tym wypadku rozwiązaniem mogą być okna uchylne, otwierane na klucz lub mieszane. W ostatnim przypadku technologia pozwala uchylić je każdemu, natomiast pełne otwarcie następuje dopiero po odblokowaniu zamka. Z oknami wiążą się także zasłony i firanki lub rolety. W wypadku pierwszych dziecko może próbować się po nich wspinać, tym samym narażając się na bolesny upadek. W drugich należy zwrócić uwagę na wiszące sznurki, teoretycznie niewinne, w praktyce zaś mogące zaplątać się tworząc pułapkę nie do pokonania dla naszych pociech. W obu przypadkach należy przemyśleć sposób zabezpieczenia przed dziecięcymi wybrykami, co z pewnością ułatwi oferta firm produkujących akcesoria specjalnie dla dzieci, które spełniają wymogi bezpieczeństwa.

Prąd – zabójca

Z pewnością każdy zdaje sobie sprawę jak niebezpieczny może być prąd i to nie tylko dla młodego odkrywcy. Dzieci jednak szczególnie chcą doświadczyć wszystkiego „w praktyce”, jednak w tym przypadku należy im to bezwzględnie uniemożliwić. W tym celu należy zastosować specjalne zaślepki. Dodatkowo należy dokładnie przymocować ścienne lub stołowe lampki, by dziecko nie było w stanie ich strącić i rozbić. Te zaś powinny być w zamkniętym kloszu lub innej oprawie. Z elektrycznością wiążą się też liczne kable, czy to od wspomniany lampek, czy też radia i innych urządzeń elektronicznych. Przewody najlepiej poprowadzić w miejscu niedostępnym dla dzieci lub dodatkowo je osłonić i zamocować.

Wyposażenie pokoju

W pokoju dziecka powinniśmy unikać umieszczania niektórych elementów ozdobnych, na inne zaś zwrócić szczególną uwagę. Do pierwszych z pewnością należą różnego rodzaju rośliny, przede wszystkim trujące. Małe dzieci biorą do buzi dosłownie wszystko, co w niektórych przypadkach mogłoby się skończyć gorzej niż tylko bólem brzuszka. Inną sprawą są kruche przedmioty, jak ceramiczne czy szklane ozdóbki. Mniej oczywistym, ale również istotnym, jest obrus lub inne przykrycie na stół, którego ściągnięcie mogłoby się równać wielkiemu strąceniu wszystkiego z blatu wprost na naszego malca. Co do pozostałego wyposażenia, szczególnie zabawek, należy im się dokładnie przypatrzeć. Zwróćmy uwagę na ostrzeżenia, atesty oraz oznaczenia (np. wiek odpowiedni do zabawy konkretną zabawką). Nie trzymajmy także zabawek uszkodzonych, szczególnie jeśli odsłania to ostre krawędzie lub małe, możliwe do połknięcia elementy. Przedmioty takie jak karuzele dla niemowlaków powinny być dobrze przytwierdzone, by nie spadły na bezbronnego maluszka. Wszystkie przedmioty użytkowe dzieci powinny być miłe w dotyku i zapachu. Ważne jest także ich przechowywanie. Absolutnie nie możemy trzymać nic w reklamówkach, gdyż dzieci potrafią się takowymi nawet udusić!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>