Jaki nawóz na trawnik wiosną?

nawóz do trawy

Wiosna wielkimi krokami wkracza do naszych ogrodów. Początek sezonu to dobry moment na pierwsze prace ogrodowe i przygotowanie podłoża na lato. Podstawową kwestią, która wypełnia każdy ogród jest trawnik. Odpowiednie nasiona i nawożenie stanowi gwarancję gęstej darni, koloru oraz odporności na susze. W niniejszym artykule odpowiemy sobie na pytanie jakie nawozy użyć, aby zabezpieczyć ogród przed chwastami i mchem.

Przed rozpoczęciem pracy należy odpowiednio przygotować podłoże. Na początku powinniśmy oczyścić trawnik przed pozostałościami obumarłych liści oraz innych zanieczyszczeń. Ten etap jest bardzo ważny, ponieważ ściółka pokrywająca trawę może zagłuszyć jej naturalny rozrost, a nawet przyczynić się do jej obumarcia. Po usunięciu zanieczyszczeń mogą pojawić się puste miejsca, które należy skropić mieszanką regeneracyjną, a następnie użyć nasion do traw – takiej jaka została zastosowana na pozostałej części trawnika.

Oprócz pozostałości liści na jakość trawnika mógł wpłynąć śnieg oraz niska temperatura podczas zimy. Mrozy mogły się przyczynić do oderwania darni od podłoża, przez co na trawniku powstają wybrzuszenia. Jeśli taki przypadek ma miejsce na naszym trawniku, należy go przewałkować specjalnie do tego przeznaczonym wałkiem. Dzięki takiemu zabiegowi darń się dociśnie, a trawnik będzie równy jak sprzed sezonu.

Jaki nawóz wybrać?

Nawozy do traw długodziałające uwalniają składniki mineralne przez okres 3 miesięcy, zapewniając systematyczne nawożenie trawy. Posiadają azot, który szybko się wchłania i pozwala trawie na odpowiednią regenerację po zimie oraz nabranie głębokiego zielonego kolorytu.

Tego typu nawóz powinien być stosowany do ok. połowy maja. Dawkowanie zależne jest natomiast od jakości gleby. Nawóz ten należy stosować 2 do 3 dawek po 3kg na 100 m2. Nawożenie powinno się zacząć 2-3 dni po skoszeniu trawy.

Nawozy krótkodziałające występują w formie granulowanej. Ich działanie to 30 dni od aplikacji. Stosuje się je na suche trawniki, ponieważ wilgoć mogłaby spowodować jego zbytnie zbrylenie. Zaletą tego typu nawozu jest możliwość używania przez całych okres wegetacji roślin.

Nawozy naturalne w postaci kompostu, które doskonale użyźnią glebę bez efektów ubocznych. Ich zaletą jest niska cena z takiego powodu, że możemy je wyprodukować sami. Nawożenie składnikami organicznymi powinniśmy stosować co 3 lata. Ilość stosowanego nawozu jest dowolny bez obaw przed przenawożeniem.

Sam nawóz to nie wszystko

Aby nasz trawnik był cały czas w odpowiedniej kondycji nie zapominajmy o codziennej jego pielęgnacji. Taką z pewnością będzie odpowiednie nawodnienie gleby. Pomocne w tym będą z pewnością zraszacze wspomagane przez sterowniki nawadniania. Na rynku występują wewnętrzne oraz zewnętrzne sterowniki z możliwością podłączenia do wi-fi. Zatem po odpowiednim nawożeniu nadal w zaciszu domu możemy dbać o nasz trawnik.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>